امروزه برقراري ارتباط از طريق دستگاه هاي موبايل به سرعت پيشرفت کرده است. که اين ارتباط از تماس هاي صوتي تا ارسال اطلاعات متني و يا فايل هاي چند رسانه اي توسعه پيدا کرده است.

که در اين مقاله ابتدا در مورد کاربرد رسانه هاي جديد در زمينه اطلاعات محيط زيستي صحبت
مي شود سپس در مورد دستگاه هاي موبايل و ويژگي هاي آن و همچنين مثال هاي کاربردي از آن ها توضيحاتي داده شده است.

هدف از اين مقاله اين است که با توضيح توانايي هاي بالقوه سيستم هاي موبايل مثل تلفن همراه سيستم کنترل ترافيک شهري را که با استفاده از برنامه هاي کاربردي کامپيوتري اجرا مي شود را معرفي کند. که هدف سيستم کنترل ترافيک شهري کاهش ترافيک شهري، کاهش تصادفات و اطلاع رساني راجع به وضعيت ترافيک به رانندگان است که اين اطلاع رساني از طريق دستگاه هاي تلفن همراه و اينترنت انجام مي شود.

همچنين در انتهاي اين مقاله چند نمونه از سيستم هايي که در حال بررسي است تا در آينده پياده سازي شود معرفي مي شود.

لازم به ذکر است که سيستم هاي موبايل که در ابتداي اين مقاله معرفي مي شود منظور فقط
دستگاه هاي موبايل يا تلفن همراه نيست بلکه منظور هر وسيله اي است که از طريق خطوط Wireless و بي سيم و سيستم موقعيت ياب جهاني (GPS) قادر به برقراري ارتباط و انتقال اطلاعات است. ولي دستگاه موبايلي که در سيستم کنترل ترافيک شهري (cnlab) مطرح مي شود منظور همان
دستگاه هاي تلفن همراه است.

 

 

سيستم هاي اطلاع رساني:

منظور از ارتباط در زمينه محيط، به اشتراک گذاشتن اطلاعات و برقراري ارتباط بين کاربران متفاوت به منظور توسعه آگاهي هاي عمومي در زمينه محيط پيرامون آن ها تعريف شده است.

در طول تاريخ اطلاع رساني از طرق مختلفي انجام شده است که از جمله آن ها: ارتباط هاي رودررو، بحث هاي عمومي، مباحثات پارلماني و دولتي، کتاب ها و تشريفات، رسانه هاي صوتي و تصويري و در سال هاي اخير اين کار از طريق ايميل ها، وب سايت ها و سرويس هاي تلفن همراه انجام مي شود.

امروزه رسانه هاي ديجيتالي نقش بسيار مهمي را در اطلاع رساني ايفا مي کنند. که يکي از اين رسانه هاي ديجيتالي اينترنت است. موتورهاي جست و جو، عموم مردم را به آژانس هاي فعال در زمينه محيط زيست مرتبط مي سازند و دستگاه هاي موبايل دسترسي به اين اطلاعات را در هر زمان و مکان ممکن ساخته اند. سيستم هاي موبايل مثل تلفن همراه، امکان ارسال و دريافت اطلاعات را از طريق SMS و سرويس اتصال به اينترنت (WAP) ميسر کرده اند که اين اطلاعات مي توانند شامل متن هاي کوتاه و يا فايل هاي صوتي و تصويري باشند.

امروزه در جهان بيشتر مردم براي ارسال اطلاعات از سرويس پيام کوتاه استفاده مي کنند. در سال 2001 تعداد کل پيام هاي کوتاه ارسال شده در کل جهان به رقم باور نکردني 1 بليون در روز رسيد.

با توجه به آمار بالاي استفاده از پيام کوتاه يا SMS بايد امکان ارسال اطلاعات در موارد اجتماعي از طريق پيام کوتاه فراهم شود.