اگر به اطراف خود نگاه کنید یا به اشیاء و لوازم مورد نیاز خود توجه کنید مشاهده خواهید کرد که چوب چه میزان احتیاجات شما را برآورده می سازد .

صبح که از تخواب بر می خیزید ، در اطراف خود تعدادی وسایل و لوازم چوبی مشاهده خواهید کرد. برای صبحانه به آشپزخانه می روید و یا صبحانه را روی میزغذا خوری صرف می کنید ، تا اینجا می بینید که تختخواب ، کابینت آشپزخانه ، میز غذا خوری ، کف پوش چوبی ( پارکت ) منزل از چوب ساخته شده است . شما در مدرسه یا دانشگاه ، روی میز چوبی می نشینید و با مداد چوبی روی کاغذ می نویسید و با کتابهای کاغذی مطالعه می کنید حتی عکسهایی که در کتاب شما به چاپ رسیده بادوربین برداشته شده است که فیلم عکاسی هم یکی دیگر از محصولات چوب می باشد .

شما وقتی غذای خود را هم روی آتش می پزید ، این گرمای آتش هم از سوختن چوب حاصل شده است . تا کنون چند نوع از محصولات چوب را برسی کرده ایم ؟ امروزه با برسیهایی که انجام گرفته ، قریب به 5000 نوع محصولات و تولیداتی وجود دارد که از چوب و دیگر مشتقات درخت بطور مستقیم و یا غیر مستقیم استفاده شده است .

بطور کلی مصاف مختلف از چوب به سه دسته کلی تقسیم می شود :

الف – صنایع تبدیل مکانیکی

ب – صنایع تبدیل شیمیایی چوب

ج – مصارف سنتی

خود این موارد به چند دسته تقسیم می شوند :

الف – صنایع تبدیل مکانیکی چوب :

  • چوب بری ، از قبیل مبل سازی ، در و پنجره سازی ، چوب خشک کنی ، قطعات پیش ساخته برای مصارف ساختمانی و….
  • روکش و تخته چند لایه از قبیل کبریت سازی ، وسایل بسته بندی سبک ، کشتی و قایق سازی و واگن سازی و…
  • تخته خورده چوب ( نئوپان ) از قبیل ، قفسه بندی ، عایق کاری ، دیواره و سقف ، قطعات پیش ساخته و ….

ب – صنایع تبدیل شیمیایی چوب :

1 – تخته فیبر که در ساخت درهای فیبری ، پوشش قسمت پشتی قفسه ها و گنجه ها ، وسایل بسته       بندی و… استفاده می شود .

2- تهیه مقوا و ساخت کاغذ

3- صنایع مشتقات سلولزی که در این قسمت چوب رشته رشته شده و تحت تأثیر مواد شیمیایی به حالت محلول در آمده و از آن می توان محصولات زیادی مانند ابریشم مصنوعی ، فیلمهای سینما ، نوار ضبط و صوت ، شیشه نشکن ، پنبه نسوز و … تهیه کرد .

4- صنایع تقطیر چوب در این قسمت پس از حرارت و فشار در یک محیط ، محلولی از چوب استخراج می شود که این مواد عبارتند از : انواع تانن ، رنگهای مختلف ، اسیدهای چرب ، مواد معطر و صمغها ، و نیز الکل چوب ، اسید استیک و مواد شیمیایی دیگر