به طور کلی چوبهای مورد مصرف در صنایع چوب به دو دسته سوزنی برگها و پهن برگها تقسیم می شوند . چوبهای سوزنی برگ اغلب سبک و نرم و کار کردن با آن آسان و به اصطلاح خوش کار بوده ، ولی پهن برگها نسبت به سوزنی برگان اغلب سخت تر ، سنگین تر و دارای رنگها و نقوش متنوع هستند .

انواع چوبهای متداول صنعتی عبارتند از :

  • کاج : چوب این درخت نرم و سبک و در رطوبت و تغییرات آب و هوایی دوام خوبی دارد . قابلیت تورق آن زیاد و کار با آن آسان است و رنگهای براق و لاک به خود نمی گیرد ، که در چوبهای تونلی ، میز ، خانه های چوبی مسکونی ، در و پنجره سازی و … کاربرد دارد .
  • راش : این چوب نسبتا”سخت و سنگین و در نگهداری میخ دارای توان خوب بوده و نسبت به خمش و ضربه مقاوم است . قابلیت رنگ پذیری آن خوب است ، که در تراورسهای راه آهن ، مبلمان چوبی ، پارکت سازی و …. بکار می رود .
  • توسکا : بدون بو ، نرم ، سبک ، کار با آن آسان و رنگ را به خوبی می پذیرد، بی دوام است و به آسانی شکاف بر می دارد . در جعبه سازی ، نجاری ، قایق سازی ،منبت کاری ، ساخت مبلمان ، ساختمانهای چوبی و … بکار می رود .
  • بلوط : این چوب دوام متوسطی دارد ، مقاومت مکانیکی آن خوب و دوام آن در مقابل تغییرات جوی نسبتا” زیاذ است . از این چوب در تخته بشکه سازی ، تراورس ، پارکت سازی ، پنجره سازی و ….. استفاده می شود .
  • ملچ :نسبتا” سنگین ، قدری سخت ، دارای مقاومت به خمش و ضربه و تا حدی با دوام است . قابلیت شکاف خوری و جذب رطوبت آن زیاد است ، به خوبی لاک را می پذیرد و بعد از پرداخت موجهای آن زیبایی خاصی به کار می دهد . مورد مصرف آن در ساختمانهای چوبی ، تخته لایی و روکش و وسایل ورزشی و… می باشد .
  • افرا :این چوب نسبتا” سنگین و دوام و استقامت متوسطی دارد و قابلیت رنگ پذیری آن خوب است . کار با آن آسان و توانایی خوبی در نگهداری میخ دارد و تقریبا” درخشان است ، که در ساخت اندامهای مصنوعی و خانه های مسکونی ، مبلمان چوبی ، لایی و روکش خراطی و… به کار می رود .
  • زبان گنجشک ( ون ): نسبتا” درخشان ، بدون بو ، سخت و سنگین ، دارای خاصیت الاستیک و بادوام در برابر ضربه ، رنگ لاک را به خوبی می پذیرد .در ساخت وسایل ورزشی ، وسائط نقلیه ، منبت کاری ، دسته ابزار ، هواپیما سازی ، اسکی و… بکار می رود .
  • نمدار :در حالت مرطوب دارای بویی جزئی است و کمی درخشان و نرم . کار با آن آسان و دارای مقاومت کم بوده و به خوبی صاف و پرداخت می شود و بی دوام است .
  • گردو :نسبتا” سنگین است و رنگ لاک را به خوبی می پذیرد و نقوش زیبایی دارد و مورد حمله حشرات قرار می گیرد . د رخراطی ، قالب کفش ، کارهای هنری و تزیینی ، مبلمان چوبی ، کار برد فراوانی دارد .
  • ممرز :چوبیست سخت ، و کمی مقاوم نسبت به خمش ، ضربه ، کمی درخشان و به سختی شکاف بر می دارد . در چوبهای تونلی و معادن ، دسته افزار ، تراورس ، کاغذ سازی و واگن سازی کاربرد فراوان دارد .

تبریزی :این چوب دوام و مقاومت کمی دارد و کار کردن با آن آسان است نسبتا” نرم و تا حدی در برابر شکاف خوردن مقاوم است . از این چوب در ادوات کشاورزی و داربست شیروانی ، جعبه سازی و کبریت سازی استفاده می شود .